Миколаївська обласна рада
професійних спілок

ПОВІДОМЛЕННЯ, ЯКІ РОБОТОДАВЕЦЬ ПОВИНЕН НАДАВАТИ ПРАЦІВНИКУ ЗА ЧИННИМ ЗАКОНОДАВСТВОМ

alt

В діючому законодавстві передбачено надання повідомлень працівникам у процесі їхньої трудової діяльності та при звільненні. Форми таких повідомлень не визначено, встановлено тільки чіткі терміни.

Ненадання у визначені терміни відповідних повідомлень є порушенням інших вимог законодавства про працю, за що ст. 265 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі ПКУ) передбачено штраф у розмірі мінімальної зарплати за кожне таке порушення.

Отже, систематизуємо ці повідомлення.

1. Повідомлення працівника про розміри оплати праці.

Надання повідомлення передбачено ст. 110 Кодексу законів про працю України (далі-КЗпП). При кожній виплаті заробітної плати роботодавець повинен повідомити працівника про такі дані, що належать до періоду, за який провадиться оплата праці:

а) загальна сума заробітної плати з розшифровкою за видами виплат;

б) розміри і підстави відрахувань та утримань із заробітної плати;

в) сума заробітної плати, що належить до виплати.

Тобто таке повідомлення надають працівнику при виплаті зарплати за першу половину місяця та остаточного розрахунку за місяць (другу половину).

2. Повідомлення про дату початку відпустки.

Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджують між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну. Це передбачено ст. 10 Закону України від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки».

3. Повідомлення про необхідність стати до роботи.

Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї зі сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи. Це передбачено ст. 13 Закону України від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

4. Повідомлення про відмову у призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Повідомлення про відмову в призначенні допомоги із зазначенням причини відмови та порядку оскарження видають або надсилають заявникові не пізніше 5 днів після прийняття відповідного рішення. Це передбачено статтею 23 Закону України від 23.09.99 р. № 1105-ХІV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

5. Повідомлення про скорочення чисельності та штату працівників.

Про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці (частина 1 ст. 492 КЗпП). Збіг двомісячного строку, встановленого статтею 492 КЗпП, починається з наступного дня після ознайомлення.

6. Повідомлення про нараховані суми, належні працівникові при звільненні.

Роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (ст. 116 КЗпП) та провести з ним розрахунок у строки, визначені КЗпП, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника (ст. 47 КЗпП).

Про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати (основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати, інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, у тому числі при звільненні) роботодавець повинен письмово повідомити працівника в день їх виплати (ст. 116 КЗпП).

Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутись до суду в місячний строк із дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк із дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (ст. 233 КЗпП).

7. Повідомлення про необхідність отримати трудову книжку.

Якщо трудова книжка працівника на момент звільнення знаходиться у роботодавця, то в день звільнення її необхідно видати працівнику.

Відповідно до п.4.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мінюсту та Мінсоцполітики України від 29.07.93 р. № 58, якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то власник або уповноважений ним орган у цей день надсилає йому поштове повідомлення із вказівкою про необхідність отримання трудової книжки.

До речі, з 12 вересня 2024 р. пересилання трудової книжки здійснюється виключно у реєстрованих міжнародних поштових відправленнях. Це – норма п. 26 Правил надання послуг поштового зв’язку, затверджених постановою КМУ від 05.03.2009 р. № 270.

Газета «Праця і зарплата» №19 від 22.10.2024

Оголошення

  1. ЗАПИТУЙТЕ — ВІДПОВІДАЄМО!

    Пропонуємо нові форми надання консультацій. Своє запитання Ви можете направити на адресу електронної пошти Миколаївської облпрофради: 

    orps@mksat.net


  2. Зверніть увагу!

    Оновлена інформація:

    Мінімальна зарплата, прожитковий мінімум, інші державні виплати

    (Розділ «Державні соціальні стандарти»)


  3. Фактичний розмір прожиткового мінімуму в цінах січня

    2022 року для працездатних осіб з урахуванням суми обов'язкових платежів склав

    6032 грн.

    (за даними Міністерства соціальної політики України).


Календар

< грудня 2024 >
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання