ЗАПИТАННЯ – ВІДПОВІДЬ
Запитання:Працівник працює за сумісництвом. За місцем основної роботи він звільнився. Чи може роботодавець перевести працівника з роботи за сумісництвом на основне місце роботи?
Відповідь: Трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем - фізичною особою), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець - фізична особа) зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Трудовим договором можуть встановлюватися умови щодо виконання робіт, які вимагають професійної та/або часткової професійної кваліфікації, а також умови щодо виконання робіт, які не потребують наявності у особи професійної або часткової професійної кваліфікації (ст. 21 КЗпП України).
Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.
Відповідно до частини 1 ст. 1021 КЗпП України сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця - фізичної особи.
Згідно частини 4 ст. 24 КЗпП України працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 1 ст. 32 КЗпП України переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість хоча б разом із підприємством, установою, організацією допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у ст. 33 цього Кодексу, та в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно з п. 31 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.92 р. № 9 відповідно до ст. 32 КЗпП України переведення на іншу роботу допускається тільки за згодою працівника. Переведенням на іншу роботу вважається доручення працівникові роботи, що не відповідає спеціальності, кваліфікації чи посаді, визначеній трудовим договором.
Як вбачається із вищезазначеного, чинним законодавством не передбачено переведення працівника з роботи за сумісництвом на основне місце роботи.
При зміні основного робочого місця на роботу за сумісництвом чи навпаки змінюється суть трудового договору, але не змінюється посада (робота), у зв'язку з чим переведення не вбачається можливим. У зв’язку з цим, працівник погоджуючись виконувати роботу на умовах трудового договору за основним місцем роботи, замість сумісництва, має бути звільнений з займаної посади за сумісництвом та прийнятий на роботу за основним місцем роботи.
Відповідно, працівник має написати дві заяви: на звільнення, наприклад, за власним бажанням або за угодою сторін, і на прийняття на роботу.
На підставі заяв працівника роботодавець видає накази про звільнення і про прийняття на роботу, та надсилає до органів ДПС повідомлення про прийняття працівника на роботу до допуску працівника до роботи за новим трудовим договором. У день звільнення роботодавець зобов’язаний провести з працівником остаточний розрахунок.
Завідувачка відділу з правової роботи
Миколаївської облпрофради Олена Чернова