Миколаївська обласна рада
професійних спілок

ПОДОЛАННЯ ЗАРПЛАТНИХ БОРГІВ – ПЕРШОЧЕРГОВЕ ЗАВДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПАРТНЕРІВ

Витребування заборгованої заробітної плати – куди звертатися і чим може допомогти профспілка

Куди можна звернутися по допомогу у випадку затримки заробітної плати?

Якщо роботодавець у порушення законодавства України не виконує умови трудового, колективного договорів, то працівник, чиї права порушені, або його представник повинні звертатися:

1. до керівника (письмово) з вимогою про виплату заробітної плати, а також, якщо за період затримки терміни виплати заробітної плати відбулося зростання індексу цін на споживчі товари і послуги, то зажадати провести нарахування компенсації на невиплачену заробітну плату;

2. якщо керівник відмовляється виплатити заробітну плату, або провести нарахування компенсації, тоді варто звернутися:

- до власника або відповідного вищестоящого органу управління, з вимогою зобов'язати керівництво виплатити заробітну плату і зробити нарахування компенсації;

- до Управління Держпраці у Миколаївській області, що здійснює державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю України;

- у профспілкову організацію, членом якої є працівник;

- до комісії з трудових спорів;

- до суду.

Чим може допомогти профспілкова організація підприємства?

Для стягнення заробітної плати на користь працівників профспілковий орган може вдатися до таких дій:

- У випадку затримки виплати зарплати виборний орган первинної профспілкової організації може вимагати у роботодавця інформацію про наявність коштів на рахунках підприємства, установи, організації (стаття 251 Кодексу законів про працю України). Ненадання такої інформації або порушення тижневого строку її надання може бути підставою пред’явлення виборним органом первинної профспілкової організації вимоги про звільнення керівника за статтею 45 Кодексу законів про працю України.

- Інформувати Управління Держпраці у Миколаївській області щодо виявлених порушень трудових прав працівників.

- Звертатися з поданнями про усунення порушень законодавства про працю до місцевих державних адміністрацій, які, згідно зі статтею 119 Конституції України, повинні на відповідній території забезпечувати законність, а також додержання прав і свобод громадян.

- Ініціювати розгляд питання щодо повернення заборгованої зарплати на засіданнях територіальних комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат.

- Представляти інтереси працівника в органах, які розглядають індивідуальні трудові спори з питань повернення заборгованої заробітної плати – в комісіях по трудових спорах (відповідно до частини 1 статті 226 Кодексу законів про працю України, пункту 8 частини 1 статті 38 Закону України “Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності”) та в місцевих судах (відповідно до пункту 8 частини 1 статті 247 Кодексу законів про працю України, частини 1 статті 26 Закону України “Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності”, частини 3 статті 26 Цивільного процесуального кодексу України).

- Вступити з роботодавцем у колективний трудовий спір у порядку, передбаченому Законом України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”.

- Ініціювати звернення до роботодавця про притягнення до дисциплінарної відповідальності керівника, винного у невиконанні умов колективного договору чи порушенні законодавства про оплату праці, відповідно до статті 36 Закону України “Про оплату праці”, статті 18 Закону України “Про колективні договори і угод”», статті 1471 Кодексу законів про працю України.

- Виборний орган первинної профспілкової організації за статтею 45 Кодексу законів про працю України може вимагати від власника розірвання трудового договору (контракту) з керівником підприємства, якщо той порушує законодавство про працю, про колективні договори та угоди, про профспілки.

- Ініціювати порушення справи про банкрутство, відповідно до Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Підготовлено відділом з соціально-економічних питань облпрофради

Оголошення

  1. ЗАПИТУЙТЕ — ВІДПОВІДАЄМО!

    Пропонуємо нові форми надання консультацій. Своє запитання Ви можете направити на адресу електронної пошти Миколаївської облпрофради: 

    orps@mksat.net


  2. Зверніть увагу!

    Оновлена інформація:

    Мінімальна зарплата, прожитковий мінімум, інші державні виплати

    (Розділ «Державні соціальні стандарти»)


  3. Фактичний розмір прожиткового мінімуму в цінах січня

    2022 року для працездатних осіб з урахуванням суми обов'язкових платежів склав

    6032 грн.

    (за даними Міністерства соціальної політики України).


Календар

< квітня 2024 >
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання