Миколаївська обласна рада
професійних спілок

Легальна заробітна плата – запорука стабільного майбутнього

Тіньова зайнятість на сьогодні є однією з найбільших перепон в економічному та соціальному розвитку держави. Ні для кого не секрет, що частина заробітку суб’єктами господарювання виплачується нелегально. Біда ж у тому, що й самі наймані працівники погоджуються одержувати або всю заробітну плату, або її частину «у конвертах». Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості не тільки в тому, що бюджет недоотримує кошти, використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить в собі багато негативних моментів, і, перш за все, це втрата страхового стажу для призначення пенсії.

Діюче пенсійне законодавство встановлює пряму залежність розмірів пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого фактично сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Тобто у страховий стаж при виході на пенсію враховуються тільки ті періоди, у яких відбувалось нарахування та за які повністю сплачені страхові внески із заробітної плати у сумі не меншій мінімального страхового внеску.Нагадуємо, що з 2018 року право на пенсію настає за умови наявності 25 років страхового стажу, а з 2028 року - 35 років страхового стажу.

За результатами моніторингу даних звітності, які надійшли до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування за липень поточного року, кожен шостий роботодавець в Миколаївській області проводив нарахування заробітної плати своїм працівникам у розмірі, меншому за мінімальний. Понад 12 тисячам осіб вказаний місяць не зарахований до страхового стажу в повному обсязі. За договорами цивільно-правового характеру, на які не поширюються норми законодавства з оплати праці, працювало 8,4 тисячі осіб. Ще по 20,3 тисячі працівників у звітності є ознака про неповний робочий час.

Надаючи згоду працювати на таких умовах, робітники самі позбавляють себе соціальних гарантій. Тому хотілося б звернутися до осіб, які мають намір працевлаштуватися або вже працевлаштовані - вимагайте від роботодавця укладання з вами трудової угоди! І навіть коли вам надали таку трудову угоду, запитайте чи перераховують за вас єдиний соціальний внесок. За наявності сумнівів - звертайтесь до будь-якого управління Пенсійного фонду України для перевірки сумлінності вашого роботодавця. А ще краще, зареєструйтесь на веб-порталі Фонду (portal.pfu.gov.ua) та отримайте можливість перегляду інформації про страховий стаж, нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески без відвідування Пенсійного фонду в будь-який час.

Хочемо нагадати роботодавцям, що за порушення вимог чинного трудового законодавства, в тому числі в частині використання праці неоформлених працівників, можна заплатити чималий штраф.

Наприклад: суб’єкти господарювання (юридичні та фізичні особи-підприємці)  нестимуть відповідальність у розмірі 30 мінімальних зарплат, за кожного працівника (а це 111 690 грн.) за такі порушення:

- допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору;

- оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;

- виплату заробітної плати без нарахування та сплати ЄСВ.

Штраф у розмірі 10 мінімальних зарплат, передбачений за кожного працівника (37 230 грн.) у разі недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці: відсутність належної оплати за роботу в нічний час, роботу у вихідний або святковий день, понаднормову роботу тощо.

Однак працівники, які погоджуються працювати нелегально теж несуть відповідні ризики. Серед них:

- у разі конфлікту з роботодавцем є ризик не отримати заробітну плату або отримати істотно менше без будь-якої причини;

- неоформлений відповідним чином працівник не отримує належного страхового стажу, що відіб’ється на його майбутній пенсії;

- у разі неофіційного працевлаштування роботодавець не оплатить листок непрацездатності, відсутні гарантії, пов’язані з навчанням, вагітністю, народженням дитини;

- при неофіційному працевлаштуванні у разі нещасного випадку з працівником недобросовісний роботодавець уникає відповідальності.

Щоб запобігти власному нелегальному працевлаштуванню потрібно відразу вимагати офіційного оформлення своїх трудових відносин із роботодавцем. Не погоджуйтесь на пропозицію: “Відпрацюєте випробувальний термін і тоді Вас оформимо залежно від результатів Вашої роботи”. Нерідко таким чином обдурюють молодих спеціалістів, використовуючи нелегально їх працю і не оплачуючи її.     

Шановні роботодавці, пам’ятайте: якщо ми хочемо жити в правовій європейській державі – давайте спільно подбаємо про те, щоб усім мешканцям нашої області загалом і кожному зокрема жилося краще та захищеніше!

Головне управління Пенсійного

фонду України в Миколаївській

області

Оголошення

  1. ЗАПИТУЙТЕ — ВІДПОВІДАЄМО!

    Пропонуємо нові форми надання консультацій. Своє запитання Ви можете направити на адресу електронної пошти Миколаївської облпрофради: 

    orps@mksat.net


  2. Зверніть увагу!

    Оновлена інформація:

    Мінімальна зарплата, прожитковий мінімум, інші державні виплати

    (Розділ «Державні соціальні стандарти»)


  3. Фактичний розмір прожиткового мінімуму в цінах січня

    2022 року для працездатних осіб з урахуванням суми обов'язкових платежів склав

    6032 грн.

    (за даними Міністерства соціальної політики України).


Календар

< травня 2024 >
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання