Миколаївська обласна рада
професійних спілок

Укладення колективного договору на підприємстві з двома первинними профспілковими організаціями

Запитання:На підприємстві між роботодавцем і профспілковою організацією укладено колективний договір. Протягом дії колдоговору утворюється ще одна профспілкова організація, яка хоче приєднатися до колдоговору, внести до нього зміни, а також брати участь у формуванні проекту колдоговору надалі. Чи можна це зробити? Яким чином?

Відповідь:Згідно із статтею 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» (далі – Закон), положення колективного договору поширюються і є обов'язковими для всіх працівників підприємства, незалежно від того, є вони членами профспілки чи ні. Тобто на членів другої профспілки також поширюються положення колективного договору, що вже укладено і діє на підприємстві.

Відповідно до статті 14 Закону, зміни і доповнення до колективного договору протягом терміну його дії можуть вноситися лише за взаємною згодою сторін в порядку, визначеному колективним договором. Оскільки друга профспілкова організація не є стороною колдоговору, то вона не може ініціювати внесення змін в укладений документ.

Таким чином, згідно із законодавством, нова профспілка може брати участь в колдоговірній роботі вже наступного періоду, тобто при формуванні нового проекту колективного договору.

Порядок спільної участі кількох первинних профспілкових організацій у колективних переговорах з укладання колективного договору визначений у статті 4 Закону (у редакції Закону № 5458-VI від 16.10.2012), відповідно до якої ці профспілки повинні сформувати спільний представницький орган для ведення переговорів і укладення колективного договору. У разі недосягнення згоди щодо колективного договору у спільному представницькому органі загальні збори (конференція) трудового колективу приймають найбільш прийнятний проект колективного договору і доручають профспілці або іншому уповноваженому трудовим колективом органу, який розробив проект, на його основі провести переговори і укласти затверджений загальними зборами (конференцією) колективний договір від імені трудового колективу з роботодавцем.

При цьому слід також пам'ятати, що за статтею 10 Закону, колективні переговори з укладення колективного договору ініціюються будь-якою зі сторін не раніше ніж за три місяці до закінчення терміну дії колективного договору (або в терміни, визначені чинним документом).

Оголошення

  1. ЗАПИТУЙТЕ — ВІДПОВІДАЄМО!

    Пропонуємо нові форми надання консультацій. Своє запитання Ви можете направити на адресу електронної пошти Миколаївської облпрофради: 

    orps@mksat.net


  2. Зверніть увагу!

    Оновлена інформація:

    Мінімальна зарплата, прожитковий мінімум, інші державні виплати

    (Розділ «Державні соціальні стандарти»)


  3. Фактичний розмір прожиткового мінімуму в цінах січня

    2022 року для працездатних осіб з урахуванням суми обов'язкових платежів склав

    6032 грн.

    (за даними Міністерства соціальної політики України).


Календар

< травня 2024 >
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання