Миколаївська обласна рада
професійних спілок

Чи можуть бути змінені умови оплати праці у зв’язку зі зменшенням обсягів виробництва під час карантину?

alt

Державна служба України з питань праці надала роз’яснення щодо можливості зміни роботодавцем умов оплати праці працівників у зв’язку зі зменшенням обсягів виробництва під час карантину.

При укладанні працівником трудового договору (контракту) роботодавець доводить до його відома умови оплати праці, розміри, порядок і строки виплати заробітної плати, підстави, згідно з якими можуть провадитися відрахування у випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до ст. 97 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП), умови оплати праці, розміри, порядок і строки виплати заробітної плати, а також умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Роботодавець не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.

Зміна умов та розмірів оплати праці є зміною істотних умов праці, що регулюється ст.32 КЗпП. Відповідно до цієї статті, у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці – систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших – працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

Таким чином, зміна умов та розмірів оплати праці можлива при додержанні таких умов:

- відбулися зміни в організації виробництва і праці, підтверджені відповідним техніко-економічним обґрунтуванням;

- зміна істотних умов праці (тобто зміна умов та розмірів оплати праці) у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці погоджена з виборним органом первинної профспілкової організації;

- роботодавець письмово (під підпис) повідомив працівників про зміну істотних умов праці не пізніше як за два місяці до їх запровадження (такого ж попереднього повідомлення працівників про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення вимагає від роботодавця і ст. 103 КЗпП).

При цьому також необхідно враховувати, що зміна систем та розмірів оплати праці надає право працівнику припинити трудові відносини на підставі пункту 6 статті 36 КЗпП із виплатою вихідної допомоги у розмірі відповідно до колективного договору підприємства, але не менше середнього місячного заробітку (відповідно до ст.44 КЗпП), якщо працівник не погоджується на продовження роботи з новими умовами оплати праці.

За матеріалами https://dsp.gov.ua/faq/chy-mozhut-buty-zmineni-umovy-oplaty-pratsi-u-zv-iazku-iz-zmenshenniam-obsiahiv-vyrobnytstva-pid-chas-karantynu/

Оголошення

  1. ЗАПИТУЙТЕ — ВІДПОВІДАЄМО!

    Пропонуємо нові форми надання консультацій. Своє запитання Ви можете направити на адресу електронної пошти Миколаївської облпрофради: 

    orps@mksat.net


  2. Зверніть увагу!

    Оновлена інформація:

    Мінімальна зарплата, прожитковий мінімум, інші державні виплати

    (Розділ «Державні соціальні стандарти»)


  3. Фактичний розмір прожиткового мінімуму в цінах січня

    2022 року для працездатних осіб з урахуванням суми обов'язкових платежів склав

    6032 грн.

    (за даними Міністерства соціальної політики України).


Календар

< липня 2024 >
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання