Миколаївська обласна рада
професійних спілок

Чи можна надавати різні неоплачувані відпустки підряд

alt

Запитання: Чи може працівник піти у відпустку без збереження заробітної плати підряд за різних підстав? Наприклад: на 30 к.дн. – за сімейними обставинами, далі – на 60 к.дн. як особа з інвалідністю (ІІ група), далі – на 30 к.дн. на період дії воєнного стану. Всі відпустки хоче отримати одну за одною.

Відповідь: Так, за узгодженням з роботодавцем неоплачувані відпустки можуть бути надані підряд.

Нагадаємо, що наразі у працівників є декілька підстав для неоплачуваних відпусток.

Так, Законом України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон про відпустки) передбачені неоплачувані відпустки, які:

1. на бажання працівника надаються в обов’язковому порядку (ст. 25 Закону про відпустки);

2. надаються за згодою сторін (ст. 26 Закону про відпустки);

Проте в період дії воєнного стану у працівників з’явилася можливість оформлювати ще один вид відпустки без збереження зарплати. Ця можливість закріплена в ст. 12 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136), в якій наведено дві підстави для її надання.

Так, ч. 3 ст. 12 Закону № 2136 передбачено, що протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки.

Крім того, ч. 4 ст. 12 Закону № 2136 визначено, що у період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу ВПО, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше ніж 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки.

Зауважте, що відпустка без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та на період дії воєнного стану передбачає згоду роботодавця. А от неоплачувані відпустки, передбачені ст. 25 Закону про відпустки, за бажанням працівників надаються в обов’язковому порядку. Зокрема, особам з інвалідністю I та II груп така відпустка може надаватися тривалістю до 60 календарних днів щорічно.

При цьому чинне законодавство не містить жодних обмежень щодо черговості чи послідовності надання таких відпусток.

Тобто, якщо роботодавець згоден надати послідовно відпустки без збереження зарплати працівнику за його бажанням, то законодавство не містить обмежень чи заборон щодо цього.

За матеріалами сайту

https://kadroland.com/news/4951-ci-mozna-nadavati-neoplacuvani-vidpustki-pidryad

Оголошення

  1. ЗАПИТУЙТЕ — ВІДПОВІДАЄМО!

    Пропонуємо нові форми надання консультацій. Своє запитання Ви можете направити на адресу електронної пошти Миколаївської облпрофради: 

    orps@mksat.net


  2. Зверніть увагу!

    Оновлена інформація:

    Мінімальна зарплата, прожитковий мінімум, інші державні виплати

    (Розділ «Державні соціальні стандарти»)


  3. Фактичний розмір прожиткового мінімуму в цінах січня

    2022 року для працездатних осіб з урахуванням суми обов'язкових платежів склав

    6032 грн.

    (за даними Міністерства соціальної політики України).


Календар

< червня 2025 >
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання