Миколаївська обласна рада
професійних спілок

Чи слід включати у графік відпусток додаткову соціальну відпустку працівникам із дітьми

alt

Відповідно до ст.79 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) та ст. 10 Закону України «Про відпустки» (далі – Закон про відпустки), черговість надання відпусток працівника визначається графіком. При цьому у зазначених статтях йдеться про черговість щорічних відпусток (основної та додаткових).

Відпустка працівникам, що мають дітей, передбачена ст. 19 Закону про відпустки. Відповідно до цієї статті, жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України). За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Зазначена відпустка є соціальною і не належить до виду щорічних відпусток, передбачених пунктом першим частини першої статті 4 Закону про відпустки. Отже, на неї не поширюються норми щодо щорічних відпусток, крім випадків, прямо передбачених законом.

Вимоги визначати період надання додаткової соціальної відпустки працівникам із дітьми у графіку відпусток законом не передбачено.

У той же час, Міністерство соціальної політики України у своєму листі від 06.02.2018 № 204/0/101-18/284 «Щодо права жінки на першочергове використання соціальної додаткової відпустки на дітей» висловило рекомендацію, за якою для уникнення накопичення таких відпусток і раціонального планування роботи підприємства сторонам трудового договору все ж доцільно погоджувати їх надання окремим рядком у графіку відпусток.

Крім того, важливо пам’ятати, що додаткові відпустки працівникам, які мають дітей, надаються в обов'язковому порядку за заявою працівника один раз на календарний рік понад щорічні відпустки, передбачені ст.6, 7 і 8 Закону про відпустки, а також понад щорічні відпустки, встановлені іншими законами та нормативно-правовими актами (частина сьома ст. 20 Закону про відпустки). Чинним законодавством не передбачено строку давності, після якого працівник втрачає право на додаткові соціальні відпустки. Якщо він з якихось причин не скористався своїм правом на таку відпустку за попередній рік чи за кілька років, то має право використати її (в тому числі і всі разом), а в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачено компенсацію за всі невикористані дні цієї відпустки відповідно до ст.24 Закону про відпустки.

Оголошення

  1. ЗАПИТУЙТЕ — ВІДПОВІДАЄМО!

    Пропонуємо нові форми надання консультацій. Своє запитання Ви можете направити на адресу електронної пошти Миколаївської облпрофради: 

    orps@mksat.net


  2. Зверніть увагу!

    Оновлена інформація:

    Мінімальна зарплата, прожитковий мінімум, інші державні виплати

    (Розділ «Державні соціальні стандарти»)


  3. Фактичний розмір прожиткового мінімуму в цінах січня

    2022 року для працездатних осіб з урахуванням суми обов'язкових платежів склав

    6032 грн.

    (за даними Міністерства соціальної політики України).


Календар

< квітня 2024 >
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 26 27 28
29 30          

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання