Миколаївська обласна рада
професійних спілок

ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ПРАЦІВНИКА ПІСЛЯ ДЕМОБІЛІЗАЦІЇ

Відповідно до ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, в яких вони працювали на час призову.

За працівниками, які були призвані під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом, але не більше ніж на строк укладеного контракту, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, в яких вони працювали на час призову (ч. 4 ст. 119 КЗпП України).

 Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Гарантії, визначені у частинах 3 та 4  ст. 119 КЗпП України, зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров'я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.

Мінсоцполітики України листом № 565/13/84-16 від 18.05.2016 надало роз’яснення стосовно збереження та виплати середньої заробітної плати демобілізованого працівника.

«… Відповідно до статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Аналогічна норма міститься і у Положенні про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженому Указом Президента України від 10.12.2008 р. № 1153, відповідно до якої громадяни, звільнені з військової служби, у п'ятиденний строк після виключення зі списків особового складу військової частини зобов'язані прибути до районних (міських) військових комісаріатів для взяття їх на військовий облік.

Таким чином, днем фактичної демобілізації вважається день виключення зі списків особового складу військової частини у зв'язку зі звільненням з військової служби (оформлюється наказом військової частини, про що робиться відповідний запис у військовому квитку). Отже, до дня фактичної демобілізації збереження середнього заробітку здійснюється відповідно до статті 119 Кодексу законів про працю України.

Працівник повинен прибути на роботу після звільнення його з військової служби, взяття на військовий облік та у разі необхідності проїзду до місця проживання (перебування). У цей період збереження та виплата середньої заробітної плати здійснюються відповідно до статті 21 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". За ці дні середній заробіток працівнику нараховується з урахуванням положень Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100, з тієї ж середньої зарплати, за якою здійснювалась оплата за період військової служби.»

Діючим законодавством не визначено строків виплати заробітної плати у разі збереження її середньомісячного розміру, а тому слід керуватися загальними нормами законодавства. Строки виплати заробітної плати встановлені ст. 115 КЗпП України,  а саме:  заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Невиплата середньої заробітної плати є порушенням законодавства про працю і тягне за собою відповідальність, передбачену законодавством:

- кримінальну – відповідно до ч. 1. ст. 175 Кримінального кодексу України карається штрафом від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 8500грн. до 17000грн.) або виправними роботами на строк до 2 років, або позбавленням волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років;

- адміністративну -  відповідно до ч. 1 ст. 41 КУпАП України накладення штрафу від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 510грн. до 1700грн.);

- дисциплінарну -  відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 265 КЗпП України накладення штрафу у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (тобто з 01.05.2016 – 4350грн., а з 01.12.2016 – 4650грн.) та відповідно до ст. 45 КЗпП України – розірвання трудового договору з керівником підприємства.

Оголошення

 1. ЗАПИТУЙТЕ — ВІДПОВІДАЄМО!

  Пропонуємо нові форми надання консультацій. Своє запитання Ви можете направити на адресу електронної пошти Миколаївської облпрофради: 

  orps@mksat.net


 2. Зверніть увагу!

  Оновлена інформація:

  Мінімальна зарплата, прожитковий мінімум, інші державні виплати

  (Розділ «Державні соціальні стандарти»)


 3. Фактичний розмір прожиткового мінімуму в цінах серпня

  2021 року для працездатних осіб з урахуванням суми обов'язкових платежів склав

  5622 грн.

  (за даними Міністерства соціальної політики України).


Календар

< жовтня 2021 >
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання