Миколаївська обласна рада
професійних спілок

Оплата праці

Динаміка показників фактичного і законодавчо встановленого розміру прожиткового мінімуму та середньомісячної номінальної заробітної плати за 2012 рік

.

Чи є порушенням примусове переведення працівників на одержання заробітної плати через банківські пластикові картки?

    Частиною третьою статті 24 Закону України «Про оплату праці» (далі – Закон) визначено, що виплата заробітної плати здійснюється за місцем роботи. З цього випливає, що заробітна плата працівникам має виплачуватись через касу підприємства, установи, організації.

Детальніше...

Оплата часу простою: чи нараховуються доплати, у які строки здійснюються виплати?

      За роз’ясненням Міністерства соціальної політики України, гарантії працівникам з оплати часу простою визначені статтею 113 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП). Відповідно до частини 1 цієї статті, час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку, не нижчого від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

   За час простою працівникові не виплачуються доплати, надбавки, премії та інші виплати, установлені колективним та трудовим договором.

   Водночас виплати у зазначеному розмірі є мінімальними державними гарантіями. Згідно зі статтею 7 Закону України «Про колективні договори і угоди», у колективному договорі підприємства можуть бути передбачені додаткові гарантії щодо оплати часу простою, збільшені порівняно із законодавчими.

    Оплата часу простою здійснюється за всі робочі дні згідно з установленим працівникові графіком роботи.

Виплати за час простою проводять у строки виплати заробітної плати, установлені, відповідно до статті 115 КЗпП, у колективному договорі не рідше двох разів на місяць.

«Вилка» при встановленні посадових окладів: як бути?

Запитання: Чи має право керівник госпрозрахункового підприємства під час складання штатного розпису встановлювати різні посадові оклади за посадами з однаковими назвами, якщо схемою посадових окладів передбачено певний діапазон мінімальних та максимальних розмірів окладів?

Відповідь: Статтею 15 Закону України «Про оплату праці» підприємствам, установам, організаціям надано право самостійно встановлювати в колективному договорі форми і системи оплати праці, схеми посадових окладів, інші питання, пов’язані з оплатою праці. При цьому мають бути дотримані норми і гарантії, передбачені законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Детальніше...

Запитання: Чи має бути оплачений працівникові-донору день здавання крові, якщо за графіком роботи це його вихідний день?

Відповідь: Гарантії та пільги для донорів визначені у статті 124 Кодексу законів про працю України та в Законі України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.1995 № 239/95-ВР (далі – Закон), яким регулюються відносини, пов'язані з розвитком донорства крові.

 

Так, частиною першою статті 9 Закону передбачено, що у день давання крові та (або) її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.

Після кожного дня давання крові та (або) її компонентів, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів (частина друга статті 9 Закону).

Виплата середнього заробітку здійснюється за рахунок коштів власника підприємства, установи, організації, де працює донор, або уповноваженого ним органу. Зазначені кошти належать до таких, що спрямовані на благодійну діяльність (частина п’ята статті 9 Закону).

Підставою для надання зазначених пільг є відповідні довідки, видані донору за місцем медичного обстеження чи давання крові та (або) її компонентів (частина шоста статті 9 Закону).

Оголошення

 1. ЗАПИТУЙТЕ — ВІДПОВІДАЄМО!

  Пропонуємо нові форми надання консультацій. Своє запитання Ви можете направити на адресу електронної пошти Миколаївської облпрофради: 

  orps@mksat.net


 2. Зверніть увагу!

  Оновлена інформація:

  Мінімальна зарплата, прожитковий мінімум, інші державні виплати

  (Розділ «Державні соціальні стандарти»)


 3. Фактичний розмір прожиткового мінімуму в цінах вересня

  2018 року для працездатних осіб склав

      3370 грн.

  (за даними Міністерства соціальної політики України).


Календар

< жовтня 2018 >
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання