Миколаївська обласна рада
професійних спілок

Охорона праці і здоров'я

Чи існують обмеження у роботі для вагітних, які працюють з персональним комп’ютером?

Обмеження у роботі з персональним комп’ютером (ПК) для вагітних, які працюють, як і для інших працівників, стосується тривалості робочого дня, робочого тижня та граничнодопустимих рівнів електромагнітного та електростатичного поля, оскільки при роботі з ПК, навіть найновішого технологічного рівня, на працівника діють електромагнітне поле (монітор та системний блок) та електростатичне поле (клавіатура).

Враховуючи, що вагітність – це стан жінки, коли вона підвищено вразлива (у першу чергу вразлива майбутня дитина)для вагітної за ініціативи роботодавця за погодженням з профспілкою може бути розроблено окремий графік роботи, який передбачає скорочення робочого дня чи зменшення тривалості роботи під впливом шкідливих факторів і збільшення тривалості перерв на відпочинок протягом робочого дня. Нагляд за вагітною повинен здійснювати лікар акушер-гінеколог у територіальній консультації.

Новини в законодавстві України про охорону праці

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року  № 1232 затверджено новий Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві. Ця постанова набирає чинності з 1 січня 2012 року.

         Втрачають чинність:

 1. Постанова Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р. № 1112 “Деякі питання розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві”.
 2. Постанова  Кабінету Міністрів України від 17 липня 2009 р. № 739 “Про внесення змін до пункту 42 Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві”

Нові нормативні акти у сфері охорони праці

     Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 затверджено новий Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. У додатках до Порядку  наведено форми дозволу, заяви на одержання дозволу, заяви на продовження строку дії дозволу, декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, а також наведено:

- Перелік видів робіт підвищеної небезпеки;

- Перелік машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- Перелік видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки;

- Перелік машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що експлуатуються (застосовуються) на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.

     Визнано такою, що втратила чинність, постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами” від 15 жовтня 2003 року № 1631. Постанова набрала чинності з 1 листопада 2011 року.

У червні 2011 року змінено строки дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та застосування машин, механізмів підвищеної небезпеки: чи продовжується автоматично дія дозволів, отриманих у 2008 році?

     Відповідно до статті 21 Закону України “Про охорону праці” від 14 жовтня 1992 р. № 2694-ХІІ (зі змінами від 19 травня 2011 р. № 3395-VI) строк дії дозволу становить:

- на виконання робіт або експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки – 5 років (з подальшим його продовженням);

- на застосування машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки – безстроково.

     Оскільки отримані дозволи мають строк дії (у 2008 році дозволи було видано на 3 роки), то для їх продовження необхідно звернутись до уповноваженої експертної організації (експертно-технічного центру) із заявою встановленої форми, за результатами якої буде прийнято відповідне рішення.

ЯКЩО У ТРУДОВІЙ КНИЖЦІ НЕМАЄ ЗАПИСУ ПРО ШКІДЛИВІ УМОВИ ПРАЦІ

     Згідно з вимогами статті 13 Закону “Про пенсійне забезпечення”, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та важкими умовами праці, за Списками № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій,  посад і показників, затвердженими Кабінетом Міністрів, і за результатами атестації робочих місць.  

  Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабміну від 12 серпня 1993 року № 637, передбачено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступника.

   У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу;  професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана ця довідка.

Детальніше...

Оголошення

 1. ЗАПИТУЙТЕ — ВІДПОВІДАЄМО!

  Пропонуємо нові форми надання консультацій. Своє запитання Ви можете направити на адресу електронної пошти Миколаївської облпрофради: 

  orps@mksat.net


 2. Зверніть увагу!

  Оновлена інформація:

  Мінімальна зарплата, прожитковий мінімум, інші державні виплати

  (Розділ «Державні соціальні стандарти»)


 3. Фактичний розмір прожиткового мінімуму в цінах вересня

  2018 року для працездатних осіб склав

      3370 грн.

  (за даними Міністерства соціальної політики України).


Календар

< жовтня 2018 >
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання